دهکده عشق
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
 • اطلاعات جغرافیایی

  منطقه‌ای تفریحی وکوهستانی دارای جنگلهای انبوه درختان بادام وبلوط در سواحل زیبای سد مارون. این دهستان در بخش غربی استان کهگیلویه و بویر احمد واقع در بخش بهمئی می‌باشد.

  پیشینه تاریخی

  این دهستان قدمت چند هزار ساله دارد و اثار به جای مانده از بقایای آتشکده‌ها گویای این مطلب است. در گذشته رودخانه مارون از کنار روستا عبور می‌کرده‌است که بعدها به علت ریزش و نشست زمین مسیر رودخانه عوض شده و شهر ارجان(که در نزدیکی شهر بهبهان و دهستان کفشکنان قرار دارد)به زیر گل و لای و زمین فرو رفت و آثاری از این شهر هنوز برجاست. در قسمت شرقی دهستان بقایایی از یک معبد بسیار بزرگ به جا مانده که به توول کای مرتضایی(اتاق‌های کائید مرتضی)که از اجداد مردم این دهستان است معروف است این ساختمان که در نزدیکی آن سه گنبدان که شامل سه گنبد آتشکده بزرگ می‌باشد نیز موجود است. در گذشته برای احرام و تقدس آتشکده مردم کفش‌های خود را در کنار رودخانه کنده و غسل کرده و با پای برهنه به زیارت معبد می‌رفتند. از این رو نام این محل کفشکنان می‌باشد.

  آتشکده‌های دهستان

 • آتشکده کفشکنان
 • آتشکده گل سرخ دان
 • آتشکده سه گانه سه گنبدان

نژاد

ساکنین این دهستان از ایل طیبی گرمسیر شاخه روتلخی هستند که مهاجرینی از بخش بهمئی نیز به این دهستان وارد شده‌اند.

نام خانوادگی

نام‌های خانوادگی این مردم عمدتا از نام اجدادشان می‌باشد. به عنوان نمونه کریمی-علی پور-روتلخی-نجاتی-مرتضوی-رحیمی-کاظمی-علیزاده نام خانوادگی مردم این دهستان داری پسوند خشاب می‌باشد که به معنی خوش آب است که اشاره به چشمه‌های آب تلخ و آب شیرین که در دو طرف دهستان واقع است دارد.

امکانات رفاهی و اماکن زیارتی

دهستان دارای امکانات رفاهی از جمله آب شیرین لوله کشی شده و برق و تلفن و مرکز بهداشت (که بیش از بیست سال است در خدمت مردم مهربان دهستان می‌باشد)و خانه بهداشت می‌باشد. همچنین دهستان دارای دو مسجد و یک حسینیه نیز می‌باشد. این دهستان افتخار دارد که مضجع مقدس امامزاده سید جمال الدین از نوادگان امام موسی کاظم را در خود جای داده‌است .

روستاهای تابع

کفشکنان

این روستا مرکز دهستان کفشکنان می‌باشد.کفشکنان قدیمی‌ترین روستای دهستان می‌باشد. که بر اثر کوچ مردم در پی زلزله سال ۶۷ کم جمعیت گشته‌است.بقعه متبرکه امامزاده سید جمال الدین برادر دو امامزاده دهستان سید حسین و سید احمد خاک دهستان را عطرآگین کرده‌است.مردم این ده افتخار دارند که چهار شهید به نام‌های شهید محمد علی پور خشاب، شهید ظفر کریمی خشاب، شهید بشیر کریمی خشاب و شهید اردشیر کریمی خشاب را تقدیم این ملت نموده‌اند. روستا دارای مدرسه ابتدائی، راهنمایی، دبیرستان(چندی پیش تعطیل شد)و نمایندگی(محل استقرار اکیپ آموزش و پروش که چند سال پیش برچیده شد)بوده‌است.روستا دارای مرکز درمانی و بهداشتی با دکتر و ماما و داروخانه و امکانات پزشکی می‌باشد.خانه بهداشت که با یک کارورز، بهداشت خانواده‌های روستا را تامین می‌کند نیز در روستا مشغول است.پایگاه مقاومت بسیج و دو مسجد و یک حسینیه از دیگر مراکز موجود در ده می‌باشد.دو چشمه آب تلخ در دوسوی ده به نام خشاب تلخ و آو تهلو وجود داشت که هم اکنون به صورت فصلی می‌جوشند.شغل عمده مردم دامداری و در صورت شرایط مساعد جوی کشاورزی است.

خشاب شیرین

ساکنین فعلی روستای کفشکنان قبلا در این محل سکونت داشته‌اند و ویرانه‌های ساختمان‌های آنان هنوز باقی می‌باشد. در پایین روستا چشمه آب تلخ بزرگی وجود داشت.

علت اصلی کوچ مردم این قصبه به بالاتر که روستای کفشکنان باشد گذشتن خط لوله اصلی گاز بود که صدای مهیبی هنگام تمییز کردن لوله ایجاد می‌کرد و باعث وحشت کودکان می‌شد.

ملک دان

ملك دان( در گويش محلي مليدون) منطقه اي خوش آب و هوا(در حد فاصل بين دهستان كفش كنان و بلوط حصار واقع شده) كه نما و فضاي طبيعي و دلچسب آن در تمامي ايام سال پذيراي كوتاه مدت و بلند مدت مسافران و بازديد كنندگان مي باشد به علاوه احداث بادامستان در اين منطقه و حواشي آن بر زيبايي و نشاط اين منطقه دو صد چندان افزوده است. بهترين ايام براي ديدار از اين منطقه در ايام تعطيلات عيد نوروز مي باشد كه هجوم اكثر مردم از شهرستان بهبهان و مناطق حومه و اتراق هاي بلند مدت و كوتاه مدت اين افراد خود بيانگر زيبايي خاص اين منطقه مي باشد. پهنه هاي گل سرخ و درختان كنار و بادام و پوشش گياهي متفاوت و دلنشين اين منطقه از جذابيت هاي اين منطقه مي باشد.

بلوط حصار

این روستا در بالاترین سطح منطقه رودتلخی واقع شده است و دارای آب و هوایی خوش می باشد.در فصل بهار سرسبز و دیدنی ترین نقطه شهرهای بهبهان و دهدشت می باشد.در این روستا بقعه متبرک امامزاده امیرنجم الدین واقع است و روستا مشرف به دریاچه سد مارون بوده که فضای ان را رویایی کرده است.همچنین دکل های مخابرات شرکت گاز در آن قرار دارد.حاج حسین رحمانی بزرگ این روستاواز مشاهیر بنام کهگیلویه وبهبهان بود.محصولات این منطقه شامل:بادام کوهی، بلوط، کنار، کلخنگ می باشد.راه این روستا اسفالته بوده ولی فاقد آب آشامیدنی لوله کشی می باشد.

برزیون - امامزاده عسکر - سرکمر - باغ ملک - قلعه بنی

نام این روستا در نقشه‌های آمریکا قلعه ملا ولی خان است .ملا ولی خان که قبلا از خوانین این منطقه بوده دستور ساخت این محل را می‌دهد ولی هرگز عمرش به اتمام آن نمی‌رسد و در سن ۴۰ سالگی وفات می‌کند.روستا دارای باغات نخل بوده و درآمد مردم آن عمدتا از دامداری بوده‌است ولی بخش‌های عمده‌ای از روستا در اثر زلزله سال ۶۷ نابود شده‌است و هم اکنون روستا فاقد آب آشامیدنی می‌باشد واهالی که ساکن این روستا بوده‌اند آب خود را از روستای بالاتر خود به نام خشاب شیرین به دست می‌آورده‌اند.

میدان غلامک

این شهرک دارای جمعیتی بالغ بر هزارنفر است و دارای امکاناتی ازجمله: جدول کشی کوچه‌ها و خیابان اصلی، مرکز مستقل اینترنت، پست بانک وگازکشی کامل است که در سال ۸۸-۸۷به بهره برداری رسیده‌است .بیشتر مردم این شهرک فرهنگی هستند ودر استان سطح چمشگیری از این لحاظ حائض می‌باشند.

عادات و رسوم منطقه روتلخی

خواستگاری

داماد و خانواده اش به خانه عروس برای آشنایی و صحبت می‌روند.

 • نشانه بندان(نامزدی)

طلا و زیور آلات و همچنین لباسی برای عروس تهیه می‌شود که نشانه‌ای از تعلق آن به داماد است.

 • کدخدائی(بله برون)

بزرگان خانواده داماد و عروس در یک جا جمع شده و تعیین مهر و جهیزیه(خانه داری)و زمان عروسی را به عهده می‌گیرند که معمولاً حرف اینان آخرین حرف است.جهیزیه به عهده داماد می‌باشد.

 • عروسی کردن

در عروسی‌ها معمولاً از ساز و دهل استفاده می‌شود و سواربازی و چوب بازی و دستمال بازی همراه با مراسمات دیگر در جریان عروسی متداول است. هنگام ورود عروس گوسفندی جلوی داماد و عروس قربانی می‌کنند و از خون آن قربانی به کفش‌های خود می‌زنند و یا از روی خون رد می‌شوند و نیز در درون سینی ای تخم مرغی و جو وشیرینی میگذارند و عروس و داماد پای خود را بر روی تخم مرغ مینهند و آنرا میشکنند.

 • پس پرده

بعد از سه روز خانه عروس غذایی تهیه کرده و به خانه داماد برده و به میمانان می‌دهند.

ختم(فاتحه خوانی)

که بعد از دفن میت مراسم فاتحه در همان روز سه روزه پس از سه روز و هفته بعداز هفت روز و چهلم بعد از چهل روز و سالگرد پس از یک سال برگزار می‌شود. در مراسم انجام شده میهمان با قرائت حمد و توحید و صلوات و قرائت قرآن برای روح مرحوم دعا کرده و صاحب عزا نیز وظیفه پذیرایی از میهمانان را دارد. در میان زنان نیز مرسوم بوده که وابستگان نزدیک میت گیسوان(پل)خود را می‌بریدند. و به شروه گویی یا به محلی سرو گفتن مشغول می‌شوند. وگاهی نیز به سرو سینه خود می‌زنند.

عزاداری محرم

در سوگ حسین و یارانش در هر محرم مردم با شور خاصی به طور خودجوش به یادبود و تعزیت این واقعه می‌پردازند.

 • سینه زنی
 • نوحه خوانی
 • زنجیر زنی
 • نشستن پای منبر واعظ
 • روستا به روستا گشتن در روز دهم محرم                                                         

نمای کلی از دهستان کفش کنان

اطراف دهستان کفش کنان

رودخانه مارون  در جوار روستای بلوط حصار

آتشکده کفشکنان(توول کای مرتضائی سال ۱۳۶۸)

زنان روستای کفشکنان در حال بافتن شله ( سال ۱۳۶۸ )

خرگاه چشمه خشاب شیرین ( پائیز سال 1368 هجری شمسی )

سنگ آسیاب (این سنگ در تل بچه خرو واقع گشته‌است. که تقریبا در وسط دهستان کفش کنان و در جایی آرام و خلوت است )

[ 91/04/18 ] [ 18:0 ] [ عارف ]
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

از کسانیکه از من متنفرند سپاس،آنها مرا قویتر می کنند،

از کسانیکه مرا دوست دارند ممنونم، آنان قلب مرا بزرگتر می کنند،

از کسانیکه مرا ترک می کنند متشکرم، آنها به من می آموزند که هیچ چیز تا ابد ماندنی نیست،

از کسانیکه بامن می مانند سپاسگذارم ،آنان به من معنای واقعی دوست داشتن را نشان می دهند.

با درود فراوان خدمت شما بازدیدکنندگان گرامی بنده عارف کریمی به عنوان مدیر وبلاگ ورود شما رو خیر مقدم عرض می کنم.aref340@yahoo.com

www.facebook.com/aref.karimi.9277

امکانات وب